English
Latviski
 
 
 
Ozo Golfa Klubs
 
 

Golfa ābecīte iesācējiem

 Šī informācija domāta tiem, kuri nolēmuši sākt spēlēt vienu no pasaulē populārākajiem un tehniski sarežģītākajiem sporta veidiem – golfu. Iespējams, tieši golfa laukumā Jums nāksies vēlreiz sevi pārvarēt, pārbaudīt un iepazīt, lai jau nākamajā dienā atklātu, cik maz tomēr no visa tā saprotat un spējat. 
 Kāds laikabiedrs savās atziņās nonācis pie secinājuma: pati sliktākā diena golfa laukumā ir labāka par labāko dienu darbā… 
 Tādā garā varētu turpināt, jo golfs ir visvecākais organizētākais sporta veids pasaulē ar visbagātāko vēsturi un tradīcijām. Savulaik tā bija karaļu spēle, mūsdienās tā ir milzu industrija ar desmitiem miljonu lielu entuziastu pulku, un šī veida profesionāļiem, kas, starp citu, ir vislabāk apmaksātie atlēti pasaulē. Varbūt Jūs golfā nenopelnīsiet miljonus, taču gūtās emocijas būs tā vērtas, lai mēģinātu, atkārtotu un … vēlreiz mēģinātu.
 Apkopotā informācija populārā veidā sniegs priekšstatu par golfa spēles pamatiem, taču pilnveidošanai nav robežu – pēc iepazīšanās ar šo informāciju, Jums ir iespēja meklēt sev interesējošās atbildes arī citās grāmatās un noteikumu apkopojumos, ko golfa pasaule piedāvā plašā klāstā. Sākot ar šo brīdi, Jūsu ikdiena kļūs krāsaināka. Pievienojieties! 

 
Vēsture

 Golfa spēles pirmssākumi atrodami senajā Romā, kur senajos zīmējumos var atpazīt cilvēkus, kas ar nūju vēluši akmeņiem līdzīgus oļus. Tostarp pirmās atstātās rakstu piezīmes nāk no Nīderlandes (1297. gads) – izrādās, ka tieši holandieši bijuši tie, kas pirmie sākuši piekopt tā saukto “spelen met kolven” jeb nūjas spēli. Vārds “kolv” nozīmēja “nūja”. Spēlētāji izmantoja koka nūjas un koka bumbiņas. 
 Holandieši bija lieli jūras braucēji, tāpēc nav brīnums, ka viņi “nūju spēli” aizveda sev līdzi uz tālām un tuvām zemēm. 
 15. gadsimta vidū Skotijā aizsākās golfa spēles mūsdienu versijā, jo tieši skoti bija tie, kas bumbiņu nevis vienkārši dzenāja pa lauku, bet izraka bedrītes, kur to vajadzēja ieripināt. Spēle ieguva lielu popularitāti, līdz 1457. gadā Skotijas karalis, vienojies ar Parlamentu, to aizliedza. Pastāvēja uzskats, ka tas vājinot armijas kaujas spējas, jo kareivji brīvo laiku veltīja nevis šaušanas prasmes uzlabošanai, bet divām citām nodarbēm – golfam un futbolam. 
 16. gadsimtā golfa spēli piekopa tikai augstākās sabiedrības izredzētie, lai gan aitu gani Skotijas pļavās arī sevi neapdalīja – pastaigu spieķus pārtaisīja par nūjām, bet bumbiņu vietā saviļāja aitu un trušu spiras... Vēsturē ir saglabājušies ieraksti, ka ap to laiku spēli sauca par “gowf”, bet 17. gadsimtā jau atrodamas pirmās liecības, kas apraksta aristokrātu aizraušanos ar vārdu “colf”. 
 Pirmais golfa klubs tika izveidots Skotijā, Edinburgas apkaimē 1744. gadā. Zīmīgi, ka tas notika vienu gadu pēc tam, kad skotu ēdienkartē sāka parādīties tāds jaunatklājums kā ... kartupelis.
 Pēc desmit gadiem tika nodibināta Sentendrjūsas (St.Andrew) golferu biedrība, kas mūsdienās ir pazīstama kā “Royal and Ancient Golf Club”. Tieši šo klubu uzskata par golfa spēles dzimteni un līdz pat mūsdienām šeit tiek izdoti un apstiprināti šīs spēles noteikumi.
 Kā liecina vēsture, jau trīsdesmito gadu beigās Rīgas Tenisa klubā tika izveidota golfa sekcija - galvenokārt ārzemju diplomātu brīvā laika pavadīšanai. Esot bijusi pat ierādīta vieta Daugavas krastā, tagadējā Ķengaraga rajonā, taču sakarā ar nepietiekošajām zināšanām par laukuma būvi, 9 bedrītes tika atklātas tikai1940. gada vasarā. Lieki teikt, ka Latvijas PSR valdībai džentlmeņu spēle bija pat nosodāma. 
 Interese par golfu Latvijā atgriezās 1989. gadā. 29. martā Rīgā 9 privātpersonas dibināja Latvijas Golfa federāciju. 1993. gada 27. aprīlī LGF tika oficiāli reģistrēta kā sabiedriska organizācija, taču tikai 1995. gadā tā reāli tika atzīta kā Latvijas (latviešu) golfa pārstāvis.
 Deviņdesmito gadu  vidū golfa aktivitātes Latvijā noteica Vilnis Baltiņš juniors, kurš organizēja golfa tūres uz Nitvaljes laukumu Igaunijā, nodibināja Rīgas Golfa skolu un rīkoja apmācības Bastejkalna (vēlāk Uzvaras parka) treniņlaukumos.
 Kā perestroikas brīnums jāpiemin arī Upesciema (paredzētais) laukums, taču pirmais reālais laukums Mārupes "Viesturi" (1998. gadā),  Plakanciema "Meistars" (2000. gadā) un,  protams, OZO Golf (2002. gadā) radīja to golfu, kāds tas šobrīd Latvijā ir - sezonas laikā vidēji 6 turnīri mēnesī, ap 150 reitinga spēlētāji un ap 10 000 cilvēku, kuri veikuši atsevišķus golfa spēles elementus.

Laukums

 Pasaulē golfu spēlē vairāk kā 50 miljonu cilvēku, un šis ir otrs labākais rādītājs pēc sporta karaļa – futbola. Ozo Golf Club (atklāts 2002. gadā) ir Latvijā pirmais 18 bedrīšu golfa laukums. Lai izveidotu šādu sporta bāzi, Jums nepieciešami vismaz 60 hektāru zemes un apmēram 3-4 miljoni eiro. Lielākie ieguldījumi ir golfa laukuma infrastruktūras izveidē, jo vismaz 70 procentu no visas platības ir apgādāti ar mākslīgo laistīšanas sistēmu. Arī zāles iekopšana golfa laukumā ir laika un naudas ietilpīga, jo speciāli izveidotais spēles mauriņš sezonas laikā ir jāpļauj un jāaprūpē katru dienu!
 Viss laukums ir sadalīts 18 dažāda lieluma spēles laukumos un tās sauc par bedrītēm. Katra no bedrītēm ir jāizspēlē atsevišķi, bet spēles galarezultātu iegūst, summējot sitienu skaitu. Kam vismazākais sitienu skaits, tam vislabākais rezultāts. 
 Ozo Golf Club klientu vajadzībām piedāvā ne tikai 18 bedrīšu golfa laukumu – treniņu vajadzībām ir domāts treniņu laukums jeb driving range. Treniņu laukumā no speciāli izveidotām izsitienu vietām spēlētāji izkopj savu spēles tehniku, raidot bumbiņas dažādos attālumos. Tieši tāpēc driving range laukumā ir izvietotas attāluma atzīmes, kas palīdz spēlētājiem izprast savas meistarības standartu. Treniņu laukuma bumbas ir golfa laukuma īpašums un tās atšķiras ar krāsu – dzeltenas ar atzīmi „range”. 
 Pēc bumbu izsišanas treniņu laukumā, spēlētājiem ir aizliegts šķērsot izsitiena vietas robežu, jo tas apdraud viņu drošību. 
 Blakus kluba mājai atrodas vēl divi iemaņu laukumi, lai apgūtu īsos sitienus – ripināšanas laukums (putting green) un īso sitienu laukums (chipping green). Informāciju par iespējām un servisu, ko piedāvā Ozo Golf Club, Jums ir iespēja saņemt kluba recepcijā vai ielūkojoties laukuma interneta mājas lapā – ww.ozogolf.lv.

Inventārs

 Golfa spēles inventāru iespējams iegādāties kluba veikalā. Prasiet padomu treneriem un viņi ieteiks labāko izvēli. Iegādājieties iesācēja komplektu. Sākumā ar to būtu gana, jo pieaugot meistarībai, pieaugs arī Jūsu prasības pret inventāra kvalitāti un daudzveidību. Golfa laukumā Jums ir pienākums doties ar inventāru, kas ievietots golfa somā – bez somas šāda iespēja ir liegta. 
Nūjas
 Nūju daudzums ir spēlētāja izvēle, bet noteikumi neparedz to skaitu lielāku par 14.  Pastāv trīs visvairāk izmantotie nūju tipi:
- dzelži (irons), kas paredzēti īso un vidējo sitienu izspēlei;
- vudi (woods), kas paredzēti vidēji tālo un tālo sitienu izspēlei;
- ripināšanas nūja jeb puters (putter), kas paredzēts bumbiņas ripināšanai uz grīna.
 Nūjas atšķiras ar kātu garumu un nūjas galvas leņķi. Spēlētāja pienākums ir apgūt pareizu sitiena kustību (svingu), bet sitienu attālumu un trajektoriju jau nosaka konkrētas nūjas izvēle. Spēli parasti uzsāk ar draiveri (driver) – tā ir pirmā sitiena nūja. Pēc tam, atkarībā no distances līdz mērķim (karodziņam), tiek izvēlēts tāds nūjas modelis, kas ļautu jums ar iespējami mazāko sitienu skaitu pietuvoties bedrītei. Uz ripināšanas laukuma izmantojiet puteri. Zemāk, tabulā Jums ir iespējas salīdzināt trīs dažādu meistarības spēlētāju vidējās distances metros, kas sasniegtas ar dažādām golfa nūjām. 
 Tas būtu kā etalons, pēc kā tiekties:
Nūja;  Iesācējs;  Vidējs amatieris;  Profesionālis
Draiver; 170; 210; 240;
3 wood; 150; 180; 220;
Nr. 3; 130; 160; 180;
Nr. 4; 120; 150; 170;
Nr. 5; 115; 140; 160;
Nr. 6; 110; 135; 150;
Nr. 7; 100; 130; 140;
Nr. 8; 90; 120; 135;
Nr. 9; 80; 110; 130;
PW; 70; 95; 115;

 Spēlētāju somās var atrast arī tā sauktos sand wedge jeb nūjas, kas paredzētas izsitieniem no smilšu bunkuriem. 
 Attīstoties tehnoloģijām, golfa spēles inventārs pēdējos gados ticis papildināts ar dažādiem nūju atvasinājumiem, ko sauc par hibrīdiem (hybride). Arī par šo nūju priekšrocībām Jums izstāstīs kluba treneris, kas sniegs profesionālus padomus inventāra izvēlē. Atceraties – ne vienmēr ar visdārgāko nūju spēsiet vistālāk vai visprecīzāk aizsist bumbiņu, taču kvalitātei tomēr ir nozīme.

Apavi

 Svarīga loma golfa laukumā ir apaviem – tiem jābūt ērtiem, jo spēles laikā kājām jāveic daudzi kilometri. Iesākumā Jums pietiks ar klasiskām sporta kurpēm. Taču specializētie golfa apavi palīdz spēlētājam noturēt līdzsvaru, vai sitiena brīdi neizslīdēt. Golfa kurpju zoles ir veidotas ar speciāliem korķiem, citos gadījumos -naglām. Ozo Golf Club laukumā ir atļautas kurpes tikai ar mīkstajām zolēm jeb soft spikes. Tādas var iegādāties kluba veikalā.

Apģērbs

 Apģērbs ir klasisks – bikses un polo krekls. Golfa laukumā ir aizliegta spēle džinsos un t-kreklā – šo nosacījumu ievērošana pieder pie spēles etiķetes. 
 Cimda iegādi atlieciet līdz brīdim, kad būsiet ticis skaidrībā par saviem izaicinājumiem. Vieniem golfa cimds palīdz stingrāk satvert nūju, citus tas pasargā pret noberzumiem, vēl kādam tā ir psiholoģiska nepieciešamība.

Bumbiņa 

 Bumbiņu izvēle ir gaumes jautājums – iesākumā rēķinieties ar lētākiem variantiem, jo tad nebūs tik ļoti jāpārdzīvo pazaudētās. Pēc golfa noteikumiem bumbiņām ir jāatbilst noteiktajiem parametriem – diametram 42,5mm , svaram 46g., bet materiāls un uzbūve ir ražotāja pārziņā. Veikalos ir vairāku veidu bumbiņas. Katram modeim ir atšķirīgs materiāls, pielietojums un izturīgums. Treniņlaukumā parasti tiek izmantotas bumbiņas, kuras ir tieši paredzētas treniņiem vidējiem un tāliem sitieniem. Golfa klubos tiek izmantotas speciālas iekārtas (bumbu mašīnas), kurā iemetot žetonu, groziņā iebirs konkrēts skaits nomazgātu treniņlaukuma bumbiņu. Svarīgi atcerēties – pirms spēles laukumā, iezīmējiet savu bumbiņu (ar speciālu marķieri), lai to būtu vieglāk atpazīt vai identificēt.

Spēles tehnika

Satvērieni

Parasti tiek izmantoti trīs veidu nūju satvērieni:

1. Pārliktiem pirkstiem (to izmanto vairāk nekā 90% golferu);
2. Saāķētiem pirkstiem;
3. Beisbola satvēriens, kad visi pirksti atrodas uz nūjas;

Trīs pēdējie kreisās rokas pirksti nūju tur ciešāk.
Labās rokas satvērienam vajadzētu būt vājākam.
Jums ir jāsajūt abas rokas, kā viena. 

Bumbas pozīcijas

 Sitot ar draiveri bumba ir novietota iepretim kreisās kājas papēdim. Tiklīdz jūs ņemat īsāku nūju, bumba pārvietojas tuvāk jūsu stājas centram. Vienmēr izmantojiet tee kociņus katras bedrītes pirmajā sitienā, lai arī kuru nūju jūs izvēlētos. Novietojiet savu tee kociņu tā, lai puse bumbiņas būtu virs jūsu draivera „galvas”. Vispirms novietojiet nūju pie bumbiņas un tad ieņemiet sava ķermeņa stāju. Turiet savu kreiso roku izstieptu (taisnu) svinga laikā.
Laba sitiena pamatā ir pareizs vēziena ritms.

 Nesasteidziet lejupvēzienu. Sāciet lēnām ar kājām un gurniem, tad iesaistiet plecus un rokas . Ļaujiet, lai plaukstas locītavas kustas dabiski, brīvi. Pakāpeniski paātriniet kustību, līdz nūjas un bumbiņas saskarsmei. Ļaujiet kustībai turpināties, līdz jūsu ķermenis ir sagriezies un vērsts pretim mērķim.

Stratēģija

 Katru sitienu vajadzētu spēlēt, plānojot jau nākamo situāciju. Pirms veicat sitienu, esiet pārliecināts, ka ar konkrēto nūju spēsiet aizsist tik tālu, cik esat plānojis.
 Pārliecinieties, ka jūs zināt distanci , kas atlikusi līdz karodziņam.
 Mēģiniet pieradināt sevi pie ierastas kārtības, katru reizi, pirms gatavojaties sist pa bumbu. Lai sitiena vēziens būtu atstrādāts līdz automātiskumam jeb rutīnai, daudz jātrenējas un šo var salīdzināt ar maza bērna barošanu – neviens taču sākumā neprata pareizi rokā noturēt karoti… 
 Precizitāte ir daudz svarīgāka par attālumu. Distance, kas paliek līdz grīnam ir daudz svarīgāka par jūsu pēdējā sitiena distanci.
 Necentieties aizsist tālāk nekā spējat. Ja svārstieties, kādu nūju pielietot, sitiet ar garāku. Piemēram, lietojiet 5. nūju 6.vietā

 Vienmēr atcerieties savus labākos sitienus un pēc iespējas ātrāk izmetiet no galvas neveiksmes. Tā ir golfa psiholoģija.

 Kad esat izsitiena vietā, novietojiet bumbu riskantākajā pusē, no kuras jūs vēlaties izvairīties. Ja ūdens šķērslis ir kreisajā laukuma pusē, tad novietojiet savu bumbu kreisajā pusē. Ar šo metodi jūs izvairīsieties no lieka riska.

 
Ripināšana

 Nekad neiesitīsi bumbiņu bedrītē, ja nespēsi līdz tai aizsist: ripini bumbiņu ar spēku it kā mērķis būtu ap 30-50cm tālāk. 
 Turiet galvu un ķermeni nekustīgi. Sitiena laikā noturiet nūjas galvu perpendikulāri attiecībā pret mērķi. Acīm jābūt virs bumbiņas. Turiet savus elkoņus tuvu ķermenim.
 Domājot par ritmu, iztēlojaties, kā kustas svārsts jeb pulksteņa pendele. Sitiena ātrumam jābūt pieaugošam. Pēc kontakta ar bumbiņu, kustība bedrītes virzienā turpinās.
 Nekustiniet plaukstu locītavas, kustība ir plecos.
 Veicot sitienu, noturiet nemainīgu leņķi, starp kreisās rokas augšdelmu un apakšdelmu.
 Ievērojiet, kā bumba paripo garām bedrītei. Tas norādīs uz grīna reljefu un palīdzēs raidīt precīzi nākamo sitienu. Ripinot sānu slīpumā, cenšaties lai bumbiņa ripo bedrītē no augstākās malas puses.

Treniņi

 Apmeklējiet treniņlaukumu cik bieži vien iespējams.
 Golfā sitiens ilgst tikai vienu sekundi. Jūsu prātam ir laiks, lai tiktu galā tikai ar vienu tehnisku niansi un tās paturēšanu prātā. Koncentrējieties. Lai attīstītu izjūtu, kad jūsu ķermeņa kreisā puse vada jūsu sitienu, paņemiet draiveri tikai kreisajā rokā un imitējiet parastu sitienu.
 Uz treniņu grīna attīstiet sajūtas, ripinot bumbiņu, augšupejoši un lejupejoši pa vienu un to pašu līniju. Svarīgi golfa tehnikas pamatelementus apgūt pie kvalificēta trenera, bet pēc tam tos pašam slīpēt un nostiprināt treniņlaukumā. Tā ietaupīsiet gan laiku, gan naudu.

18 bedrītes

 Vidēji viena golfa spēle aizņem 4,5 stundas un tā laikā spēlētājs kājām veic apmēram 8-10 kilometrus. 
 Laukuma bedrītes iedalās pēc izmēriem, jeb attāluma no starta vietas (tee box) līdz karodziņam (hole). Starta vietu golfa terminoloģijā mēdz saukt arī par izsitiena vietu:
 īsajās bedrītēs vidējais attālums no izsitiena vietas līdz karodziņam ir no 90 līdz 200 metriem;
 vidējās bedrītēs attālums no izsitiena vietas līdz karodziņam ir no 200 – 400 metriem;
 garajās bedrītēs attālums no izsitiena vietas līdz karodziņam ir no 400 līdz pat 600 metriem.

Kas ir PAR?

 Golfa terminoloģijā bedrītes sarežģītību apzīmē ar vārdu PAR, kam klāt tiek pielikts skaitlis 3, 4 vai 5. Atbilstoši īsās bedrītes ir PAR 3, vidējās – PAR 4, garās – PAR 5. 
 PAR un tam pievienotā skaitļa atšifrējums – tas ir nepieciešamais sitienu skaits, kas vajadzīgs, lai spēlētājs izspēlētu vienu bedrīti. 
 Ozo Golf Club laukumā ir četras PAR 3 bedrītes, desmit PAR 4 un četras PAR 5 bedrītes. Saskaitot visus PAR kopā, iegūstam skaitli 72, kas apzīmē sitienu summu, kas nepieciešams, lai izspēlētu laukumu. Ja spēlētājs, izspēlējot PAR 4 bedrīti, to iespēj ar četriem sitieniem, tad mēdz teikt, ka „viņam šajā bedrītē ir pars”... PAR tiek saukts arī par golfa laukuma nominālu, kas atļauj spēlētājam sacensties ne tikai ar saviem konkurentiem, bet arī pret laukumu. 

Zaļā karte un HCP sistēma

 Golfa noteikumi ir vienkārši – uzvar tas, kurš laukumu veic ar mazāko sitienu skaitu. Pirms doties spēlēt laukumā, Jums jābūt pārliecinātam, ka spēsiet ievērot noteikumus. Tieši tāpēc visā pasaulē ir ieviests vienots golfa apmācības standarts jeb Zaļā karte (Green card). 
 Nokārtojot Zaļās kartes eksāmenu, Jūs iegūstat vispārīgu priekšstatu par golfa spēles noteikumiem, inventāru, etiķeti un nepieciešamajām iemaņām. Zaļā karte golfā ir kā autovadītāja tiesības – bez tām Jums nav tiesības būt par pilntiesīgu satiksmes dalībnieku, attiecīgi – golfā Jums nav atļauts doties spēles laukumā, jo, nepārzinot noteikumus, Jūs nopietni apdraudētu gan sevi, gan citus. 
 Ar Zaļo karti kabatā Jums ir tiesības spēlēt golfu spēles laukumā, bez kartes – tāda iespēja pastāv tikai trenera vadībā. Zaļo karti var nokārtot pie Ozo Golf Club treneriem.

 Nākamais dokuments, kas apliecina spēlētāja meistarības līmeni, ir Handikapa karte (HCP Card), ko izsniedz attiecīgās valsts amatieru golfa federācija. Handikaps parāda, kāds ir spēlētāja potenciālais sitienu skaits pret laukuma noteikto sitienu skaitu, tā saukto, laukuma PAR. Piemēram, ja laukuma PAR ir 72 sitieni, un spēlētāja HCP ir -36, tad tas nozīmē, ka spēlētāja potenciālais sitienu skaits būs 72 + 36 = 108 sitieni. Lielākā daļā laukumu iesācēja HCP tiek noteikts -36, bet dažviet iesācējiem piešķir HCP karti arī ar handikapu -54. 
 Handikaps dod iespēju savā starpā sacensties dažāda līmeņa spēlētājiem. Pieskaitot vai atņemot savam sitienu skaitam („bruto”) HCP, iegūst „neto” rezultātu, kas tad arī parāda, kurš no spēlētājiem ir labāk nospēlējies attiecībā pret savu HCP. Jo zemāks handikaps, jo labāks spēlētājs – piemēram, spēlētājs ar HCP 8 ir meistarīgāks par spēlētāju, kam HCP 18. Handikapa sistēma ļauj laukumā spēkoties dažāda līmeņa spēlētājiem, kas padara golfu ļoti demokrātisku.

Slope index

 Golfa laukumu sarežģītības pakāpe ir dažāda. Lai nodrošinātu handikapa spēju patiesi atspoguļot golfera potenciālu, autorizētas golfa asociācijas nosaka katram laukuma tā saukto slope index- skaitlisku lielumu, kas raksturo, cik sarežģīts vai viegls ir laukums attiecībā pret nosacīto vidējo standartu. Katrai bedrītei un laukumam kopumā tiek ņemts vērā:
- distances garums;
- reljefs;
- šķēršļu daudzums un izvietojums;
- grīnu konfigurācija, reljefs un ātrums;
- dažādi citi nosacījumi.
 Izvērtējot visus minētos apstākļus, kā arī to, cik lielā mērā tie sarežģī vai atvieglo spēli, tiek sastādīta tabula, kurā norādīts spēlētāja rezultāts atkarībā no viņa handikapa.

Spēles karte (score card)

 Spēles karte ir golfa spēles protokols. Tā palīdz organizēt spēli un ir labs atskaites punkts, pavadītajai dienai laukumā. Katrs spēlētājs ir atbildīgs par spēles kartes pareizu aizpildīšanu, apliecinot izdarītos pierakstus ar savu parakstu. Katrs spēlētājs laukumā var pierakstīt pats savus rezultātus kā marķieris. Neparakstiet savu kartīti, ja kolēģis (marķieris) rezultātus ir nepareizi pierakstījis. Lai izvairītos no pārpratumiem, katram spēlētājam vajadzētu pārbaudīt rezultātus pēc katras bedrītes izspēles. Ja esat nospēlējis labāk par savu HCP, tad lūdziet spēles partneri ar parakstu to apliecināt un iesniedziet karti kluba recepcijā, lai veiktu izmaiņas jūsu handikapa indeksam. Sacensībās spēles karte ir galvenais jūsu sasniegtā rezultāta apliecinājums. Aizpildiet spēles karti skaidri, lai nerastos pārpratumi.

Spēle laukumā

 Golfa bedrīte sākas ar startu jeb izsitiena vietu, ko starptautiskajā terminoloģijā sauc par tee box. 
 Ozo Golf Club katrai bedrītei ir četras izsitiena vietas – ar balto krāsu ir atzīmēts profesionāļu starts, kurš atrodas vistālāk no attiecīgās bedrītes karodziņa. 
 Otra garākā distance ir iezīmēta ar dzelteno krāsu, ko izmanto vairums no vīriešu kārtas amatieriem, ar zilo krāsu izcelta senioru starta vieta, bet to izmanto arī dāmas, kuru meistarība tuvinās profesionālajam līmenim. Vistuvāk karodziņam pietuvināts tā sauktais dāmu izsitiens, kas iekrāsots sarkans. 
 Spēles laukums jeb vieta, kur pēc starta izsitiena bumbiņa piezemējas, tiek sauks par fairway un tā ir ideālā bumbas izspēles trajektorija. Savukārt vieta, kur atrodas karodziņš un ap kuru iekopta speciāla, ļoti zemu pļauta zāle, tiek saukta par green. PAR 3 jeb īsajās bedrītēs spēlētājam ir iespēja ar vienu sitienu aizsist bumbiņu līdz green, bet PAR 4 un PAR 5 bedrītēs pēc starta sitiena vispirms bumbiņa jācenšas raidīt uz fairway. Ja sitiens sanāk greizs, tad bumbiņa būs jāmeklē biezā zālē vai krūmos jeb golfa terminoloģijā šādas vietas sauc par rafu (rough) un hazardu (hazard). 
 Ozo Golf Club vairākas bedrītes izvietotas blakus Ķīšezeram – tas nozīmē, ka neveikla sitiena gadījumā, Jūsu bumbiņa ielidos ūdeni... Tādā gadījumā Jums ir jāatceras vieta, kur bumba šķērsoja laukuma un ūdens līniju (apzīmēta ar sarkaniem mietiem), un jāturpina izspēlēt bedrīti no šīs vietas, saņemot papildus vienu sitienu kā sodu par pieļauto kļūdu. Vēl uz laukuma ir izrakti vairāk kā desmit mākslīgie dīķi un izveidoti ap piecdesmit dažāda lieluma smilšu bunkuru, kas apgrūtina konkrētās bedrītes izspēli. Spēlē bumbu no tās vietas, kur tā laukumā ir nokritusi. Spēlējot grupā (pa 2, 3 vai 4), pirmais sitienu izdara spēlētājs, kura bumbiņa atrodas tālāk no karodziņa. Tāda pati kārtība ir jāievēro uz ripināšanas grīna.

Pamatnoteikumi

 Tikai izdarot pirmo sitienu, spēlētājam ir iespēja uzlabot bumbiņas stāvokli – proti, to novietot uz kociņa jeb tee. Visos pārējos gadījumos bumbas izspēle notiek no vietas, kur tā pēc sitiena ir piezemējusies. Uz ripināšanas laukuma jeb grīna bumbiņu var nomarķēt ar speciālu atzīmi vai monētu. 
 Pirms spēles uzsākšanas informējiet savus partnerus, ar kādu bumbu spēlēsiet. Parasti spēlētāji uz bumbām vēl izdara speciālas atzīmes, lai tās būtu laukumā vieglāk identificēt. Ja neesat pārliecināts, ka atrastā bumba ir jūsu, paaiciniet spēles partneri (marķieri), lai viņš to pārbauda, paceļot bumbu.

 Spēles laikā par rezultāta pareizību esat atbildīgs pats un jūsu marķieris. Pēc katras bedrītes izspēles pierakstiet rezultātu un salīdziniet to ar marķiera pierakstīto. Ja neesat vienisprātis par sitienu skaitu, tad talkā jāaicina tiesneši. Pēc spēles salīdziniet savus un marķiera izdarītos pierakstus. Spēles rezultāta pareizību apliecina spēlētāja un viņa marķiera paraksts uz spēles kartes (score card). Ja viens no šiem parakstiem uz spēles kartes iztrūkst, spēlētāja rezultāts netiek ieskaitīts. 

 Ievērojiet spēles starta laiku. Ja neesat paguvis laicīgi ierasties uz starta (kavējis 5 minūtes), sitienu spēlē jums tiek piešķirti divi soda sitieni. Match play spēlē kavējums nozīmē zaudētu bedrīti.
 Ja pēc izpildīta sitiena bumba tiek atrasta hazardā (sarkanie mietiņi), jums ir iespēja to spēlēt tālāk, nepieskaroties pirms sitiena ar nūju zemei. Neievērojot šo noteikumu, jūs saņemsiet soda sitienu. Tas pats attiecas uz bumbas izsišanu no smilšu bunkura – nūja ar smiltīm drīkst saskarties tikai sitiena brīdī.

Spēlētājs, kas bedrīti nospēlējis ar vismazāko sitienu skaitu, nākošo bedrīti sāk kā pirmais.

 
Sitiens

 Golfa spēlē par sitienu sauc apzinātu kustību ar nodomu trāpīt ar nūjas galvu pa bumbiņu. Ja spēlētājs gribējis, bet nav sitiena vēzienā spējis trāpīt pa bumbiņu, sitiens skaitās izdarīts. Ja spēlētājs izmēģinājuma vēziena laikā nejauši trāpa pa bmbiņu, tad: a) izsitiena vietā tas netiek skaitīts kā sitiens; b) citā vietā laukumā šī neveiklība tiek klasificēta kā izdarīts sitiens. Izspēlējiet bumbiņu no vietas, kur tā atrodas. Spēles likā nedrīkst pārvietot bumbiņu, kā arī nedrīkst liekt vai lauzt fiksētus priekšmetus un augus, lai uzlabotu bumbiņas atrašanās vietu. Neievērojot šo noteikumu, saņemsiet divus soda sitienus.

Kavēkļi, traucēkļi, šķērsļi

 Brīvie kavēkļi ir dabīgi priekšmeti (akmeņi, lapas, zari), kas neaug, nav stacionāri nostiprināti un nav saskarē ar bumbiņu. Spēlētājs drīkst brīvos kavēkļus novākt, ja bumbiņa neatrodas ūdens vai smilšu šķērslī un, ja brīvie kvēkļi un bumbiņa nepieskaras viens otram. Neievērojot šo noteikumu, spēlētājs saņem divus soda sitienus. 
 Traucēklis ir jebkurš mākslīgs šķērslis, kas traucē spēlētājam ieņemt stāju vai izpildīt vēzienu. Piemēram, grābeklis vai distances atzīmes laukumā tiek uzskatīts par kustamo traucēkli. Par neizkustināmu šķērsli, piemēram, uzskatāms laukuma transporta līdzekļiem paredzētais ceļš. Ja bumbiņa pēc sitiena atrodas uz šāda ceļa, Jums ir tiesības izvēlēties novietot bumbiņu bez soda uz tuvāko iespējamo spēles vietu laukumā, bet ne tuvāk bedrītei. Tāpat par traucēkli tiek uzskatītas laistīšanas iekārtas jeb sprinkleri. Tādā gadījumā spēlētājs var pārvietot bumbiņu uz tuvāko spēlējamo vietu, nesaņemot par to soda sitienu.
 Ar zilajiem mietiņiem laukumā tiek atzīmētas remonta vai apkopes zonas – ja bumbiņa pēc sitiena tiek atrasta šādā vietā, jums bez soda sitiena tā jānovieto ārpus šīs zonas, bet ne tuvāk bedrītei. 
 Ar baltajiem mietiņiem laukumā tiek atzīmēts auts jeb out of bound. Auts ir teritorija, kas atrodas ārpus golfa laukuma robežām. Ja bumbiņa izsista autā, tad spēlētājs saņem vienu soda sitienu un atkārto sitienu no tās pašas vietas, kur bumbiņa atradās pirms neveiksmīgā sitiena. Ja pēc sitiena neesat pārliecināts par bumbas atrašanās vietu laukumā, Jums ir iespēja izspēlēt rezerves jeb provizorisko bumbiņu, par to paziņojot Jūsu spēles marķierim. Ja pirmā bumba tiek atrasta, provizorisko bumbiņu tālāk nespēlē un spēlētājs nesaņem arī soda sitienu. Bumbiņas meklēšanai tiek dotas piecas (5) minūtes. Pēc šīs laika atskaites bumbiņa tiek uzskatīta par pazaudētu un spēlētājs, saņemot vienu soda sitienu, spēlē tālāk provizorisko bumbiņu. Ja oriģinālā bumbiņa tiek atrasta, tā obligāti jāspēlē tālāk.

Ūdens šķērslis

 Ūdens šķērslis jeb hazards ir jebkurš dīķis, upe, strauts, grāvis vai kāda cita atklāta ūdens tilpne, kas laukumā iezīmēta ar dzeltenajiem mietiņiem. Sānu ūdens šķēršļi laukumā atzīmēti ar sarkanajiem mietiņiem. Ja bumbiņa ir atrasta kādā no minētajiem ūdens šķēršļiem, to var spēlēt no tās atrašanas vietas, ievērojot ierobežojumus bumbiņas stāvokļa uzlabošanā. Tādā gadījumā pirms sitiena nedrīkst ar nūju pieskarties ūdenim vai zemei ap bumbiņu. Ja bumbiņa ūdens šķērslī pazaudēta vai spēlētājs to nevēlas izspēlēt no esošās vietas: a) spēlētājs saņem vienu soda sitienu un var izmest bumbiņu ārpus šķēršļa robežām, kur tā šķērsojusi robežas līniju, bet ne tuvāk bedrītei; b) izspēlēt nākamo sitienu no vietas, kur bumbiņa tika izsista sākumā, par to saņemot vienu soda sitienu. 

Nespēlējama bumba

 Tikai pats spēlētājs var paziņot, vai viņa atrastā bumbiņa ir izspēlējama. Jums ir iespēja paziņot, ka bumbiņa ir neizspēlējama jebkurā laukuma vietā, izņemot ūdens šķēršļus. Ja bumbiņa ir neizspēlējama, Jums tiek pieskaitīts viens soda sitiens un, a) varat atkārot sitienu no vietas, kur tā tika izspēlēta pirms tam; b) nomest bumbiņu divu nūju attālumā no atrašanas vietas, bet ne tuvāk bedrītei; c) nomest bumbiņu jebkurā attālumā aiz atrašanas vietas, uz iedomātas līnijas, kas savieno bumbiņas atrašanas vietu un bedrīti (karodziņu). Visos gadījumos, kad bumbiņa tiek pacelta no spēles laukuma, jums ir jāatzīmē vieta, kur tā atradusies. Izņemot gadījumos, ja bumbiņa tiek pacelta no grīna, visās citās situācijās Jūs nedrīkstat bumbiņu notīrīt – paņemiet to divos pirkstos un izmetiet izvēlētajā zonā. Ja sacensību laikā rodas jautājumi par noteikumu piemērošanu konkrētā situācijā, noteikti sazinieties ar laukuma tiesnesi vai sekretariātu.

 Golfa noteikumi tiek apkopoti speciālā grāmatā, ko apstiprinājusi St.Andriews R&A golfa klubs. Šos noteikumus Jums ir iespēja palūgt Ozo Golf Club recepcijā, kur kluba treneris sniegs vajadzīgās konsultācijas un padomus.

Etiķete

 Spēles laukumā labais tonis prasa izpratni par ikvienu situāciju, kurā golfa spēlētāji nonākuši. Tas nozīmē, ne tikai ievērot vispārējos noteikumus, bet arī vietējos laukuma noteikumus, ko varat atrast uz Ozo Golf Club spēles kartes. Tā kā golfa spēles tradīcijas ir koptas vairāku simtu gadu garumā, spēlētājiem jārespektē vien tas, ko darījuši viņu priekšgājēji. Lūk, dažas no visbiežāk pielietotajām atziņām un spēles situācijām, ko vajadzētu cienīt:
- pabeidzot kārtējo bedrītes izspēli, rezultātu spēles kartē pierakstiet tikai tad, kad esat nonācis līdz nākamās bedrītes izsitiena vietai. Tas palīdzēs saglabāt spēles tempu un izvairīties no sastrēgumiem;
- nesarunājieties brīdī, kad cits spēlētājs izdara sitienu vai gatavojas to darīt;
- ja cits spēlētājs gatavojas izpildīt sitienu, nestāviet viņam pārāk tuvu;
- sitienu izpildiet brīdī, kad esat droši pārliecināts, ka priekšā esošā grupa ir pienācīgā attālumā;
- gatavojoties savam sitienam savlaicīgi;
- neveiksmīgi izspēlētu bumbiņu nemeklējiet ilgāk par 5 minūtēm, vai arī dodiet ceļu aiz Jums spēlējošajai grupai;
- ja aiz Jums spēlējošie golferi spēlē ātrāk, dodiet viņiem ceļu;
- izlabojiet uz laukuma atstātās sitienu pēdas, ko rada nūjas saskare ar zāles velēnu;
- neaizmirstiet aiz sevis sakopt smilšu bunkurus;
- uz ripināšanas laukuma (green) izlabojiet gan savas, gan citu spēlētāju bumbu atstātās pēdas;
- ja atrodieties uz grīna, nestaigājiet pa citu spēlētāju iedomāto bumbas ripināšanas līniju;
- pēc bedrītes izspēles, rūpīgi novietojiet karogu atpakaļ bedrītē, nesabojājot bedrītes malas;
- izmantojot kartu, ievērojiet laukuma vietējos noteikumus;
- golfa laukumā aizliegts skriet un skaļi klaigāt;
- pēc 18 bedrītes izspēles, spēlētāji viens otram pateicas par spēli, paspiežot roku;
- cieņa pret citiem spēlētājiem, izpaužas gan pieklājībā, gan rūpēs par golfa laukuma kvalitāti;
- ja spēlētājs pārkāpj golfa spēles etiķeti, laukuma administrācijai ir tiesības spēlētāju diskvalificēt.

Populārākie spēļu veidi

Match- play

 Tā ir spēle, kurā atsevišķi tiek noteikts katras bedrītes uzvarētājs. Piemēram, ja pēc 16 nospēlētām bedrītēm spēlētājs A ir uzvarējis 3 bedrītes vairāk, nekā spēlētājs B, viņš spēli vairs nevar zaudēt. Spēlētājs A ir vinnējis spēli ar 3:2 ( 3 uzvarētas bedrītes vairāk un tikai vēl divas ir atlikušas). Ja rezultāti ir vienādi, spēlētāji atgriežas uz pirmās bedrītes un spēlē līdz kāds no viņiem uzvar bedrīti. Ja tiek izspēlēta papildus bedrīte rezultātu kartītē jāieraksta, ka spēlētājs uzvarēja 19 bedrītē. 

Stroke- play

 Stroke- play, jeb sitienu spēlē tiek rēķināts katra spēlētāja kopējais visā laukumā izdarīto sitienu skaits. Pēc katras bedrītes izspēles, sitienu skaits tiek summēts un spēlētājs, kam pēc 18 bedrīšu izspēles ir vismazāk sitienu, tiek atzīts par uzvarētāju.

Stableford

 Šajā spēles veidā tiek rēķināti punkti. Punkti tiek piešķirti par to, cik daudz virs vai zem PAR sitienus spēlētājs ir izdarījis.Vispirms punkti tiek rēķināti katrai bedrītei atsevišķi . Kopā saskaitītais visās bedrītēs iegūto punktu skaits, parāda spēlētāja gala rezultātu.

Piemēram: bedrīte kuras PAR ir 4, raidot bumbiņu bedrītē ar 1 sitienu 

- spēlētājs saņem 5 p;
- ar 2 sitieniem - 4p;
- ar 3 sitieniem- 3p;
- ar 4 sitieniem - 2p;
- ar 5 sitieniem - 1p;
- ar 6 sitieniem - 0p;
- ar 7 sitieniem - 0p; u.t.t.

Foursomes

 Golfa spēle starp diviem pāriem. Šajā spēlē spēlētāji mainās spēlējot vienu bumbiņu. Spēlētājs, kurš uz pirmās bedrītes izdara pirmo sitienu, sit pirmo sitienu visās nepāra bedrītēs, bet viņa partneris izdara pirmo sitienu uz visām pāra bedrītēm. Šo spēli var arī spēlēt, kā match- play, sitienu spēli vai stableford spēli joprojām spēlējot pret diviem citiem spēlētājiem.

Fourballs

 Pāru spēle. Šoreiz divi spēlētāji , katrs spēlē savu bumbiņu , bet ieskaitīts tiek tikai tā spēlētāja rezultāts, kurš bijis labāks. Tas arī tiek pretstatīts pretinieku pāra labākajam rezultātam. Šo spēles veidu, spēlē, kā match- play, bet jūs varat spēlēt arī stableford un sitienu spēli. Šis spēles veids ar labāko bumbu ir vispopulārākais, bet tam ir lieli trūkumi, jo tas var aizņemt ļoti ilgu laiku, lai pabeigtu spēli.

Golfa termini, jeb kas ir kas?

 Pat, ja esat golfa spēles iesācējs, zinot šīs spēles terminoloģiju, jums būs vieglāk iejusties šajā aizrautīgo cilvēku sabiedrībā.

Albatross – ja izspēlējat PAR 5 bedrītes ar trīs sitieniem mazāk nekā bedrītes PAR, tad šādu veiksmi sauc par albatrosu. 

Auts (out of bound) – ja pēc sitiena bumbiņa šķērso un piezemējās zonā, kas atzīmēta ar baltajiem mietiņiem, tad saka, ka “bumbiņa ir autā’. Par šādu neveiksmi spēlētājs saņem divus soda sitienus un turpina spēli no tās pašas vietas, kur sāka izspēli.

Bedrīte (hole) – apzīmējums golfa laukuma daļai. Golfa laukuma bedrīte sastāv no izsitiena vietas (tīboks), spēles laukuma (feirvejs) un ripināšanas laukuma (grīns). Parasti golfa laukumos ir 18 bedrītes.

Bekspins (back spin) – ja bumbiņa pēc piezemēšanās uz grīna strauji apstājas un paripo atpakaļ, to sauc par bekspinu.

Bērdijs (birdie) – ja izspēlējat bedrīti ar vienu sitienu mazāk, nekā prasa konkrētās bedrītes PAR, tad šādu veiksmi sauc par bērdiju.

Bogijs (bougie) – ja izspēlējat bedrīti ar vienu sitienu vairāk, nekā prasa konkrētās bedrītes PAR, tad šādu bedrītes rezultātu sauc par bogiju.

Breiks (break) – ja bumbiņas ideālā līnija uz ripināšanas laukuma (grīna) ir pakļauta reljefam, tad šādu vietu sauc par lauzumu jeb breiku.

Bunkurs (bunker) – ar smiltīm piepildītas bedres, kas visbiežāk ir ap ripināšanas laukumu (grīnu). Bunkurus mēdz izvietot arī uz feirvejiem. Tie apgrūtina spēli.

Čips (chip) – īsais sitiens, kad bumbas lidojums ir īsāks, nekā ripojums uz grīna.

Divots (divot) – velēna, kas pēc sitiena tiek atrauta no zāles laukuma. Etiķete prasa, lai spēlētāji izsistos divotus noliktu atpakaļ un uzmītu tiem ar pēdu (zāle atrāk ataugs).

Draiveris (driver) – garākā nūja somā, ar vismazāko nūjas galvas leņķi. Draiveri paredzēti pirmajiem sitieniem.

Dropēt (drop) – izmest bumbiņu taisnā izstieptā rokā (pleca augstumā). Parasti bumbiņu dropē, kad spēlētājs iesitis to hazardā vai laukuma remonta zonā. 

Doglegs (dog leg) – golfa laukuma garākās bedrītes, kas vidusdaļā pagriežas pa labi vai pa kreisi, no augšas atgādinot suņa kāju (dog leg).

Driving range (driving range) – treniņu laukums, kur izkopjat savu spēles prasmi. 

Dro (draw) – pēc sitiena bumbiņa gaisā viegli aizgriežas pa kreisi, nezaudējot mērķēto virzienu.

Feids (fade) – pēc sitiena bumbiņa gaisā viegli aizgriežas pa labi, nezaudējot mērķēto virzienu.

Feirvejs (fairway)– bedrītes zona starp izsitiena vietu (tee box)un ripināšanas laukumu (green). Ideālajā spēles plānā jums no izsitiena vietas vajadzētu vienmēr spēlēt uz feirveju. 

Fooor!!! – brīdinājuma kliedziens. Ja spēlētājs pēc sitiena izdarīšanas nav drošs, ka izsistā bumbiņa kādam no laukumā esošajiem spēlētājiem (kas parasti izspēlē blakus bedrītes) netrāpīs, viņš signalizē ar balsi.

Grīns (green) – ripināšanas zona, kur atļauts bumbiņu tikai ripināt, izmantojot šim nolūkam speciālu nūju puteri (putter).

Grīnkīpers (greenkeeper) – persona, kas laukumā atbildīga par zāles kvalitāti, tautas valodā saukts arī par laukuma galveno dārznieku. 

Grīnfī (green fee) – spēles biļete, kas apliecina, ka spēlētājs ir tiesīgs atrasties laukumā. Spēles biļeti iegādājas kluba mājas recepcijā. 

Hazards (hazard) – spēles zona laukumā, kas atzīmēta ar dzelteniem vai sarkaniem mietiņiem. Visbiežāk laukumos ir iezīmēti tā sauktie ūdens hazardi (sarkano mietiņu zonas), kas raksturo ūdens šķēršļus (grāvjus, dīķus, upes, ezerus). 

Handikaps – punktu atskaites sistēma, kas raksturo golfa spēlētāja meistarību un kvalitāti. Iesācējiem visbiežāk ir handikaps 36 (HCP 36), bet ļoti labiem spēlētājiem handikaps tuvojas nullei. Jo zemāks handikaps, jo labāks spēlētājs. 

Hole in One – ja spēlētājs no izsitiena vietas ar pirmo sitienu raida bumbiņu bedrē, to sauc par Hole in One. 

Huks (hook) – pēc sitiena bumbiņa gaisā strauji aizgriežas pa kreisi.

Īgls (eagle) – ja izspēlējat bedrīti ar diviem sitieniem mazāk, nekā prasa konkrētās bedrītes PAR, tad šādu veiksmi sauc par īglu. PAR 3 bedrītēs īgls tiek saukts par hole in one.

Kedijs (caddie) – persona, kas palīdz golfa spēlētajam laukumā nest golfa nūju somu un dod spēles padomus.

Karts (cart) – speciāls elektromobilis, ko izmanto, lai dotos spēles laukumā. Atvieglo pārvietošanos. 

Kalaveijs (Callaway) – viena no populārākajām golfa inventāra ražošanas kompānijām pasaulē.

Kluba biedrs (club member) – Ozo Golf Club kluba biedra statuss sniedz konkrētajai personai priekšrocības pret citiem spēlētājiem. Kluba biedri veido kluba saviesīgo dzīvi un rūpējas, lai tiktu ievēroti laukuma kārtības noteikumi. 

Kluba kapteinis (club captain) – persona, ko Ozo Golf Club biedri ievēl uz vienu sezonu un, kas ir atbildīgs par kluba biedru saviesīgo ikdienu laukumā.

Lofts (loft) – nūjas galvas leņķis. Šis leņķis virza bumbiņas trajektoriju.

Maršals – persona, kas laukumā rūpējas par spēles kārtību un seko, lai spēlētāji ievērotu noteikumus.

Marķieris – persona, ka ir atbidīga par Jūsu spēles rezultāta pierakstu spēles kartē. Pēc mača marķieris ar savu parakstu uz spēles kartes apstiprina Jūsu sasniegto rezultātu.

Muligans – ja spēlētāji vienojas, ka neveiksmīga sitiena gadījumā kolēģim var tikt dota otra iespēja (bez soda), tad šādu laipnību sauc par “muliganu”. Tiesa, golfa spēles noteikumi “muliganu” neatļauj, tāpēc šādiizņēmumi tiek praktizēti tā sauktajās “draugu spēlēs”, kur abas puses vienojas par īpašajiemizņēmumiem.

Pitčmarks (pitch mark) – mazas iedobes, ko rada bumbiņa, no attāluma piezemējoties uz ripināšanas laukuma. Šīs iedobes spēlētājs parasti uzreiz izlabo ar šim nolūkam paredzētu dakšiņu (pitčfork).

Pitčforks (pitch fork) – dakšiņa,ar ko spēlētājs uz ripināšanas laukuma izlabo bumbu atstātās pēdas. Izlabojiet ne tikai savas, bet arī citu kolēģu bumbu atstātos caurumus.

PAR – nepieciešamais sitienu skaits, lai izspēlētu bedrīti. Golfa laukumos visas bedrītes iedalās trīs veidos – PAR 3 (īsās bedres), PAR 4 (vidējās) un PAR 5 (garās). Ja, piemēram, PAR 4 bedrīti izspēlējat ar četriem sitieniem, tad jūs var apsveikt ar PAR.

Prošops (Pro Shop) – golfa inventāra veikals, kas atrodas kluba mājā.

Provizoriskā bumba (provisional ball) – ja spēlētājs pēc sitiena izdarīšanas nav pārliecināts, ka viņam izdosies atrast bumbu, viņš no tās pašas vietas izdara atkārtotu sitienu, pirms tam paziņojot, ka spēlē ievadīta “provizoriskā bumba”. Ja pirmā bumba tiek atrasta, “provizoriskā bumba” vairs spēlē nepiedalās...

Sezonas karte (season card) – iegādājoties Ozo Golf Club sezonas karti, Jums ir iespēja ar atvieglotiem noteikumiem izmantot spēles laukumu.

Slaiss (slice) – pēc sitiena bumbiņa gaisā strauji aizgriežas pa labi.

Sporta skola (sport school) – specializēta sporta skola, kur bērni vecumā no 6-16 gadiem apgūst golfa spēles iemaņas.

Vedžs (wedge) – nūja ar vislielāko galvas leņķi, paredzēta īsajiem sitieniem ar augstu trajektoriju.

Ratiņi (trolley) – speciāli ratiņi uz kuriem var spēles laikā novietot golfa somas. Atvieglo pāvietošanos laukumā.

Tīboks (tee box)– golfa laukuma bedrītes izsitiena vieta. No šīs vietas sākas spēle. 18 bedrīšu laukumā ir attiecīgi 18 izsitienu vietas.

Mainīsim mītus – golfs nav dārgs un elitārs sporta veids!

 Pasaule ir pilna ar dažādiem stereotipiem un par vienu no tā upuriem ir pieskaitāms arī golfs. Kad cilvēki izdzird par šo sporta veidu, lielākā daļa nemaz neturpina interesēties tālāk un tikai attrauc, ka golfs ir dārgs sporta veids. Taču ne viss ir tik melns kā to mālē. Papētot tuvāk golfa spēles piedāvājumu Latvijā, varam secināt, ka nemaz nav jābūt izredzētajam, lai šis sporta veids kļūtu par kaislību. 
 Ozo golfa kluba piedāvājums sniedz iespēju noīrēt nūju un groziņu ar 50 driving-range bumbiņām, par katru maksājot tikai 2 latus, kā arī piedāvā izmēģināt citas nūjas bezmaksas. Savukārt tiem, kuri ar golfu ir uz „Tu” un izgājuši zaļās kartes apmācības kursu, var izmantot iespēju atsevišķās dienās spēlēt tikai par 10 latiem golfa spēli kura ilgst aptuveni 5h.  Golfs ir lielisks sporta veids, lai apvienotu patīkamo ar lietderīgo. Vairākas stundas svaigā gaisā, ezera krastā un putnu dziesmu pavadībā sportiskas aktivitātes, kuras iedvesmos veiksmīgai darba dienai vai atpūtinās galvu no saspringtas dienas. Dzīvi vajag izkrāsot dažādās krāsās, tāpēc brauc un izmēģini. Varbūt tieši golfs ir Tavs sporta veids. Nāc un pievienojies golfa spēlētāju saimei!:)
 
← BUTTON_BACK
 
© Ozogolf